Poznejte různé tváře dřeva. Navštivte jedinečnou výstavu v ÚĽUV-e Tradice netradičně: Dřevo

Newspaper

Dřevo je náš nejtradičnější materiál. V ÚĽUVu (Ústředí lidové umělecké výroby) nyní můžete navštívit výstavu užitného designu, kde dřevo nacítíte v celé jeho mnohotvárnosti, co se týče původu, zpracování a použití.

Jak vznikla tato spolupráce s ÚĽUVem o dřevě a koho jí chcete oslovit?
V. K.: Já jsem u dřeva a se dřevem vyrůstal. Je to živý materiál, který byl v minulosti velmi preferován. I když tehdy musel být, protože jiný nebyl. Myslím si, že i dnes má v sobě nádheru a aktuálnost, kterou mohou uchopit výtvarníci, mladí lidé a pracovat se dřevem podle svých představ.

Výstava vznikala s vizí oslovit každého. Chtěli jsme ukázat lidem všechny možné způsoby zpracování a variací dřeva s tím, že možná některé nadchne a budou se mu a práci s ním věnovat i vážněji.

F. CH.: S Václavem jsme si říkali, že tato výstava bude mít svou filozofii, a tou je svěžest. ÚĽUV má potenciál být moderní a svěží institucí, která se otevírá moderní době a modernímu člověku.

Dřevo tady vždy bylo, je a bude. Společně se snažíme ukázat jeho propojení přes minulost se současností a dopomoci k nalézání nových vizí.

K řemeslu patří myšlenka a kreativita, a když má někdo schopnost být jiný a kromě toho ho poslouchají ruce a oči, tak se ve dřevě najde.
– Ferdinand Chrenka, kurátor výstavy

Na výstavě najdeme různé přístupy ke dřevu od ruční práce až po digitální zpracování. Co vám je blíž?
V. K.: Myslím si, že technologie by měla být vždy taková, jakou si autor sám vybere. Měla by to být jeho svobodná volba. Kdo je odborník na dřevo, snadno přečte, co je vyrobeno ručně a co ne. Staří mistři jsou často apatičtí vůči laserům či frézám.

Já už dlouho učím o dřevě studentů a chápu tradici jako genetický kód a nástroj vnímám spíše jako pracovní pomůcku, a ne dogma. Jsem si jist, že kdyby naši předkové měli současné nástroje, použili by je.

Na výstavě se nacházejí různé předměty od klasických črpáků až po nábytek či hudební nástroje, dokonce i šperky.
V. K.: Ano, výstavu jsme rozdělili do více bloků podle výrazných funkcí, ve kterých dřevo jako materiál dominuje. V jedné části jsme soustředili různé nádoby, v další nábytek, jako židle, lavice, věšáky, třetí místnost je věnována dětským hračkám a výstavu ukončují originální hudební nástroje.

Pod Petrovýma rukama se staré dřevo a kov přeměňuje na nezaměnitelné interiérové ​​kouskyPod Petrovýma rukama se staré dřevo a kov přeměňuje na nezaměnitelné interiérové ​​kousky
Jak jste ladili výstavu?
F.CH.: Jelikož výjimečných předmětů spadajících do těchto tematických oblastí bylo vyrobeno ze dřeva nepřeberné množství, nevelký prostor Galerie ÚĽUV-u nás limitoval.

A tak se zrodila zajímavá myšlenka, jak zpřítomnit nejvýraznější tvůrce, kteří spolupracovali a spolupracují s ÚĽUVem. Vytvořili jsme digitální galerii, ve které si návštěvník může listovat, najde v ní informaci o tvůrcích i obrázky jejich děl. Tyto informace doplňují i ​​videa o řemesle.

Je tato výstava prodejní? Je na ní totiž hodně krásných prvků, které by se jistě hodily do nejedno domácnosti.
F.CH.: Vystavené předměty nelze koupit, ale budeme velmi potěšeni, pokud si užitný design najde přímo na výstavě svého majitele. U každého díla současných tvůrců je jméno autora, stačí oslovit přímo ÚĽUV, aby vás s tvůrci zkontaktovali.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora