Zařizujeme ve stylu tradičního scandi. Co by v nefalšovaném severském interiéru nemělo chybět?

Newspaper

Zařizujeme ve stylu tradičního scandi. Co by v nefalšovaném severském interiéru nemělo chybět? Galerie (9) Zdroj: Unsplash
Věděli jste, že prvky, které definovaly severský styl, tedy bílé stěny, dřevěné podlahy a nábytek čistých linií, se začaly formovat už v 50. letech 20. století? Dnes jsou celosvětovým fenoménem tradičního scandi.

S filozofií hygge
Je severský styl ještě působivější. Hygge je dánské slovo, které by mohlo být synonymem pro útulnost, teplo a pohodlí. Takže rozhodně by mělo tvořit jeden z pilířů stavby tradičního skandinávského (scandi) interiéru.

Ideálně bude vytvořit vyvážený interiér, co se týče funkčnosti i pocitu pohodlí. Zatímco moderní scandi styl má blíže k tomu minimalistickému, tradiční severský design k venkovskému. Proto k bílému základu je třeba přidat dřevo, svíčky, měkké přikrývky, polštáře…

Máte-li v interiéru krb, udělejte z něj ústřední bod. Hygge je do značné míry také o relaxu a pohodě. O čase s rodinou a přáteli, takže se nebojte mít vždy po ruce společenské hry.

Umělé osvětlení
Je během dlouhých zimních večerů při vytváření příjemné atmosféry nevyhnutelné. Proto je třeba mít v místnosti více zdrojů umělého světla. Od centrálního stropního svítidla přes podlahové, stolní, ale také nástěnné lampy. Nesmíme zapomenout ani na náladové světelné řetězy a svíčky.

Převaha bílé barvy
Je v tradičním skandinávském dekoru často klíčová. Jelikož zimy jsou v severní Evropě dlouhé a tmavé. Skandinávský design využívá bílou, šedou a béžovou barvu, aby prostor působil jednotně a jasně.

Neutrální paletu barev lze následně doplnit o kontrastní odstíny, o odstíny světlé modré nebo o tmavomodrou. Barevné akcenty a přírodní materiály jsou vítány, protože přinesou osvěžení.

Pokoje navržené ve skandinávském stylu nabízejí směs textur, kontrastů a jemných odstínů, které vytváří elegantní a moderní dojem. Tento styl interiérového designu, který je oblíbený pro svoji jednoduchost, funkci a spojení s přírodou, nabízí útulnou atmosféru a komfort v jednom.

Přírodní a udržitelné materiály
Jsou pro severský design mimořádně podstatné, to je třeba mít na paměti při výběru textilií. Střídmost barev a také jednoduchost vzorů je příznačná i co se týče potahů, závěsů a koberců. Doslova ve znění: méně je více.

Obložené stěny
Do tradičních interiérů patří, nůž a scandi není výjimkou. Bílý, šedý, namodralý, ale i zelenkavý obklad z dřevěných latí či kamenné a cihlové stěny natřené bíle vytvářejí specifickou atmosféru typickou pro tento design.

Hřejivou, klidnou, jednoduše domácí. Do tradičních severských kuchyní, ale i chodeb, koupelen či ložnic se velmi dobře hodí dřevem obložené stěny. Rozhodnete-li se sáhnout po nebarveném dřevě lamel a podlah, zvolte světlé dřeviny nebo třeba břízu či jasan.

Boho, venkov a scandi. Trojice, které to v interiéru náramně ladíBoho, venkov a scandi. Trojice, které to v interiéru náramně ladí
Uklízený a nezaklizený prostor
Patří mezi top nástroje tvorby severského designu. V 50. a 60. letech dvacátého století byly totiž skandinávské domy malé, takže v nich nebylo místo nazbyt k dekorací bez funkce. To přetrvalo dodnes.

Designéři se v tomto stylu proto většinou vyhýbají zdobení stěn a nadměrným výrazným detailům. Důraz je kladen na světlé a otevřené interiéry s dostatečným prostorem pro pohyb a dýchání s tím, že právě čisté linie a bílý prostor mají vyvolat pocit klidu.

Síla řemesla
Zaměřená na kvalitu je tím, na co byste měli vsadit. V souladu se skandinávskou tradicí řemeslného zpracování investujte do vysoce kvalitních, víceúčelových nebo praktických kousků. Skandinávského nábytku, svítidel, textilií, ale také keramiky.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora