Home Kutil Návod, jak se stát úspěšným pěstitelem hortenzií

Návod, jak se stát úspěšným pěstitelem hortenzií

0

Během léta zdobí zahrady překrásnými květenstvími. Nadchýnají romantiky a lákají milovníky květin. Seznamte se s dřevinou, která má již několik let přední místo v žebříčku nejoblíbenějších zahradních rostlin.

Charakteristika
Hortenzie (Hydrangea) se pěstují mnoho let. Kdysi byly ozdobou každé venkovské zahrady, dvora nebo předzahrádky. Postupně se sortiment těchto dřevin rozšířil, v zahradnictvích přibyly nové druhy a kultivary, které nabízejí ještě atraktivnější a sytě vybarvená soukvětí.

Novošlechtence se zároveň vyznačují nižšími nároky na stanoviště a snadnějším pěstováním. Vybrat si z aktuální nabídky může majitel větší i menší zahrady. Dobrou zprávou je, že šlechtění hortenzi stále nekončí a iv budoucnu se můžete těšit na spoustu dalších novinek.

Hortenzie jsou keře, které se na vhodných stanovištích rychle rozrůstají a každoročně bohatě kvetou. Údajně dokážou vnést do zahradního prostoru klid a harmonii. Jisté je, že pohled na keře se svěže zelenými listy a krásnými soukvětími je mimořádně příjemný a uklidňující.

Hodí se do tradičních, venkovských i moderních výsadeb – zahrad, dvorů a atrií. Mnohé druhy či kultivary dobře rostou i v prostorných květináčích.

Hortenze kalinolistá
Hortenze kalinolistá překvapuje množstvím zajímavých kultivarů.

Využití v zahradě
Uplatní se samostatně jako solitéry, ale i ve skupinách. Působivá je skupina složená z několika rostlin jednoho druhu či kultivaru. Z hortenzií si můžete vytvořit netradiční volně rostoucí živý plot, který každoročně zazáří barevností květin.

Porostou v blízkosti jezírek, ve skupinách s dalšími kyselomilnými rostlinami, pod stromy či ve stínu vyšších budov. Nádherně se vyjímají v květinových záhonech, v romantických i přírodních zahradách. Vysazené v květináči ozdobí terasy, dvory či vstupní prostory do domu.

Stanoviště
Hortenzie mají v oblibě polostín, ale i slunce, přičemž platí, že čím slunečnější stanoviště, tím více je třeba zavlažovat. Nejlépe se na slunci daří hortenzi metlinaté (Hydrangea paniculata), slunné místo částečně toleruje i hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens), ale tento druh dokáže svými květinami více zatraktivnit právě místa s nedostatkem světla.

Polostín nebo dokonce stín je ideální pro hortenzi kalinolistou (Hydrangea macrophylla), hortenzi popínavou (Hydrangea petiolaris) a další druhy. Půda, kde tyto rostliny rostou, by měla mít kyselou reakci (pH 4,5 – 5,5). Pokud je v ní vyšší obsah vápníku, hortenzie trpí žloutnutím listů. Nezbytná je i vyšší vlhkost půdy nebo substrátu při pěstování v květináčích.

Pěstování
Základem úspěchu, tedy každoročního bohatého kvetení, je pravidelný řez a zejména jeho správné provedení. Hortenziím, které kvetou na loňském dřevě, je třeba brzy na jaře odstranit jen suchá soukvětí, a to až po první listové poupata. Nejstarší výhonky je rovněž vhodné seříznout těsně nad půdou. Takto je třeba řezat hortenzi kalinolistou, dubolistou a popínavou.

Další hortenzie kvetou na jednoletém dřevě. Jde zejména o hortenzi stromečkovitou a metlinatou. Keře se seřezávají brzy na jaře silným zpětným řezem těsně nad silnými puky. Hortenzie potřebují také vydatné zavlažování (zejména v sušších letních dnech) podle možnosti dešťovou vodou. Důležité je také přihnojování hnojivem na kyselomilné rostliny.

Kalendář výsadby a řezu
Výsadba: březen – září
Kvetení: červen – září
Řez: únor, březen
Rozmnožování odřezky: červenec, srpen

6 rad k pěstování hortenzí
Hortenziím je třeba vyhradit dostatek místa, zvyknou se rozrůst do šířky. Netlačte je do stísněných prostor, neukážou se zde v plné nádheře.
Stanoviště pro tyto dřeviny je třeba vybírat velmi precizně. Častější přesazování není vhodné. Necháte-li hortenzie růst na jednom místě mnoho let, odmění se vám velmi bohatým kvetením.
Nejlepší je vysazovat silné rostliny s pevným kořenovým balem a během deštivějšího období. Když je slunečno a sušší, čerstvě vysazené hortenzie je třeba pravidelně a vydatně zavlažovat. Zemina nesmí na delší dobu proschnout.

NO COMMENTS

Exit mobile version